KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15593002
nr 1559 3002
Yuliana Hurova (f. 1993), bosatt i Lviv, Ukraina. "President Volodymyr Zelenskyi". Signerad a tergo. Olja på duk. 40x35 cm, oramad.
Den Ukrainska konstnären Yuliana Hurova har donerat ett verk till välgörenhet och inlämnaren berättar att intäkterna från försäljningen går till välgörenhetsstiftelsen ”Horizon of the Future” för att inskaffa hygienartiklar, läkemedel, mat och andra nödvändiga varor till föräldralösa barn och bevara och hålla vid liv ukrainsk konst under kriget
måndag 28 augusti 2023
kl 20:22:02